top of page
Writer's pictureJust Zuzana

7 stratégií, ktoré vám uľahčia každoročné upratovanie šatníka

Updated: Feb 26, 2023

Večery sa postupne predlžujú, čo môže znamenať len jedno: Napriek predpovedi ďalších šiestich týždňov zimy je takmer jar. Neviem ako vy, ale myslím si, že správny spôsob, ako začať túto novú sezónu, je vyčistiť a upratať si šatník. Iste, usporiadanie šatníka nemusí byť tým najvzrušujúcejším spôsobom, ako stráviť sobotu, ale poďakujete mi, keď budete mať o pár týždňov ľahký prístup ku všetkým svojim letným šatám.

1. Rozdeľte si šatník do kategórií


Ak si nie ste istí, kde začať s upratovaním šatníka, skúste svoj šatník rozdeliť na menšie, "stráviteľnejšie" kategórie. Môže to byť podľa farby, typu oblečenia, sezóny – čohokoľvek. Rozdeľte svoje oblečenie na kôpky podľa kategórie a začnite proces odstránenia neporiadku. Môže byť tiež užitočné rozdeliť svoju kôpku oblečenia ktorú už nenosíte rozdeliť do ďalších kategórií, ako sú napríklad kúsky na darovanie, predaj alebo preskúšanie (vyhradené pre všetky vaše „možno“, ktoré sa nemôžete rozhodnúť, či si ich ponechať alebo vyhodiť). Táto metóda zmení to, čo sa môže zdať ako skľučujúca úloha, na oveľa lepšie zvládnuteľné úlohy, vďaka čomu sa budete cítiť dokonalo a váš šatník bude vyzerať dobre.


2. Otočte ramienka dozadu


Ak máte problém vybrať si, ktoré oblečenie by malo zostať alebo odísť, nechajte svoje šatníkové skrine, aby sa rozhodol za vás. Začnite tým, že otočíte všetky svoje vešiaky tak, aby boli otočené opačným smerom, ako ich bežne vešiate. Potom, keď si nejakú vec oblečiete, otočte vešiak späť. Po niekoľkých týždňoch uvidíte, ku ktorým kúskom tiahnete (k tým, ktorých vešiak smeruje správnym smerom). Tie, ktoré zostanú nedotknuté (s vešiakom stále dozadu), zjavne nie sú vašimi obľúbenými a pravdepodobne ich môžete darovať alebo predať. Keďže v lete zrejme nebudete nosiť vlnené svetre, je najlepšie praktizovať túto metódu čistenia niekoľkokrát do roka, aby ste získali predstavu o svojich najviac nosených kúskoch v každom ročnom období.


3. Opýtajte sa sami seba: "Vyvoláva to vo mne radosť?"


Čo by to bol za zoznam, keby nezahŕňal slávnu metódu KonMari? Som si istá, viete, odborníčka na upratanie Marie Kondo vzala v roku 2018 svet útokom svojou knihou The Life-Changing Magic of Tidying Up. Ak je to už nejaký čas, čo ste praktizovali jej tipy alebo ste vôbec nenaskočili do rozbehnutého vlaku, teraz je čas to vyskúšať.

Metóda KonMari vás povzbudzuje, aby ste pri upratovaní šatníka zaujali vedomejší prístup. „Nechajte si len tie veci, ktoré hovoria k srdcu, a vyhoďte veci, ktoré už vo vás nevyvolávajú radosť,“ odporúča webová stránka KonMari. "Poďakujte im za ich službu - potom ich nehajte ísť." Nezabudnite všetko reorganizovať pomocou precíznych skladacích techník Kondo.


4. Prestaňte prať


Správne, dávam vám povolenie nechať si bielizeň trochu nahromadiť. Podobne ako trik so spätným vešiakom, aj táto stratégia vám pomôže identifikovať veci vo vašom šatníku, ktoré možno držíte, ale nenosíte. Ak to chcete vyskúšať, pokračujte v nosení a ukladaní oblečenia do koša na špinavé oblečenie ako zvyčajne. Nakoniec dospejete do bodu, kedy vám v skrini nezostane nič, čo by ste si chceli obliecť, okrem mimosezónneho oblečenia a oblečenia na špeciálne príležitosti (pokiaľ sa, samozrejme, nechcete obliecť na ples :D ). Keď je konečne čas vyprať bielizeň, vyberte všetky zostávajúce kusy zo skrine, aby ste ich mohli darovať alebo predať.



5. Vybudujte si kapsulový šatník


Ak často otvárate dvierka šatníka a pomyslíte si: „Nemám si čo obliecť“, možno vám pomôže vytvorenie kapsulového šatníka. Účelom kapsulového šatníka je zredukovať váš šatník tak, aby obsahoval iba vaše najuniverzálnejšie kúsky, ktoré musíte mať, ktoré možno ľahko kombinovať a vytvárať rôzne outfity. Táto metóda vám pomôže premýšľať o svojom šatníku holistickejšie, než sa zameriavať na jednotlivé položky, a keďže väčšina kapsulových šatníkov obsahuje iba 20 – 30 kusov, poskytne vám kvantifikovateľný cieľ, ku ktorému sa budete musieť dopracovať pri vyraďovaní predmetov, ktoré sa do kapsuly nehodia. Ak sa bojíte, že si nebudete mať čo obliecť, nezabudnite, že je to všetko o uprednosnení kvality pred kvantitou.


6. Praktizujte pravidlo 12 mesiacov


Ak ste fanúšikom The Home Edit ako ja (myslím, kto nie?), potom ste pravdepodobne počuli všetko o 12-mesačnom pravidle upratovania šatníka. Organizátori Clea a Joanna odporúčajú zbaviť sa všetkého, čo ste nemali na sebe za posledných 12 mesiacov – pretože ak ste to nemali na sebe rok, pravdepodobne už nikdy nosiť nebudete. Tento prístup odstraňuje emócie z vášho upratovania šatníka a poskytuje vám pevné a rýchle pravidlá, ktoré môžete použiť pri určovaní, či si predmet ponecháte alebo nie.


7. Nechajte si poradiť od stylistu


Prejdite si TikTok dostatočne dlho a pravdepodobne narazíte na špecialistu na šatníky Allison Bornsteinovú, ktorá zdieľa päťkrokový proces, ktorý nazýva AB Closet Editing System. Funguje to takto: Najprv vyberte zo svojho šatníka všetko oblečenie, ktoré považujete za svoje obľúbené, AKA vaše najnosnejšie kúsky. Potom si všetko prezrite a identifikujte spoločné témy medzi kusmi, ako je typ látky, farby alebo vzory a ako sa v nich cítite. Potom proces zopakujte, ale tentoraz pre položky, ktoré nikdy nenosíte.


V treťom kroku kategorizujte veci, ktoré nikdy nenosíte, do troch kôp: hromada vecí, ktoré sa vám už nepáčia alebo ktoré sa vám nehodia, ktoré predáte alebo darujete, hromada vecí, ktorých sa ešte nechcete zbaviť. ale nesiahajte po nich často a po hromade vecí, ktoré máte radi, ale nie ste si istí, ako ich upraviť. V štvrtom kroku začnite spájať svoje pravidelne nosené základy s vecami, ktoré máte problém s úpravou, aby ste vytvorili nové oblečenie. Ak máte stále problémy so štýlom kúska, presuňte ho buď na kôpku „nie“ alebo „teraz nie“. Posledným krokom je, že začnete organizovať veci, ktoré vám zostali v šatníku, a identifikujete všetky medzery alebo prebytky vo vašom šatníku.

Post: Blog2_Post
bottom of page